Orientacja w terenie – mapa i kompas

orientacja w terenie

Orientacja w terenie jest ważna z jednej, podstawowej przyczyny. W lesie, łatwo się po prostu zgubić. Ale wystarczy poznać zasady korzystania z mapy i kompasu i od razu można wędrować spokojniej. Na początek trochę podstaw.

 

Sztabówki do pobrania – KLIKNIJ TUTAJ

Open Street Map – KLIKNIJ TUTAJ

Transkrypcja

Orientacja w terenie

Cześć! W tym filmie główną rolę zagra mapa. To będzie pierwszy film z serii podstaw orientowania się w terenie, bo chodząc po lesie czy jakichś innych terenach warto jest jednak mieć jakieś podstawy orientowania się w terenie, po to żeby nie zgubić się zwyczajnie. Teoretycznie w tej chwili można korzystać z różnych GPS-ów, które są prawie w każdym smartfonie i teoretycznie łatwo się odnaleźć.

Dlaczego mapa a nie GPS?

Ale okazuje się, że bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że np. nie mamy zasięgu a nawet jak ściągniemy mapy offline, to one nie zawsze chcą zadziałać. Ja tak oszukałam się z mapami Google. Czasami bywa tak, że idziemy na dłużej i gdzieś skończą się baterię i zwyczajnie pojawia się problem zorientowania się gdzie jesteśmy. No i okazuje się że najlepszy, jedyny niezawodny sposób, to nauka czytania map i korzystania kompasów przeróżnych.

Od czego zacząć?

Dzisiaj taka pierwsza rzecz, najważniejsza dla początkujących. Pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić jak ma się mapę, to ją odpowiednio zorientować. Żeby ją zorientować, nie możemy poruszając się chodzić tak bezmyślnie całkowicie. Trzeba jednak idąc zwracać uwagę na to gdzie jesteśmy, idąc czy jadąc, przez jakie przejeżdżaliśmy miejscowości jakie były charakterystyczne punkty gdzieś, czy gdzieś był kościół, przystanek, wiata, drogowskaz. Takie rzeczy trzeba zauważać i kojarzyć mniej więcej gdzie one były, po to żeby łatwiej było nam znaleźć na mapie obszar w którym jesteśmy. Tu potrzebna w zasadzie tylko jedna część mapy. Mam nadzieję, że to będzie w miarę widać. Chociaż to nie jest tak istotne czy to będzie widać.

Obserwacja terenu

Wiem którędy jechałem. Jechałam sobie tą drogą, tu wjechałem do lasu. Podjeżdżałem spory kawałek pod górę, aż do takiego fajnego, ostrego zakrętu i od tego zakrętu odeszła droga w las i tą drogą tutaj przyszedłem. Samochód został tam w takim miejscu gdzie może zostać przy drodze głównej a ja dalej poszedłem pieszo. I teraz wiem że przeszedłem taką droga… Przyszedłem stamtąd. To jest takie dziwne skrzyżowanie, takie wygląda na 3 drogi. Jedna, to jest druga i to jest trzecia i jakby z tą jest w jednej linii. Tego pewnie nie widać. Tak naprawdę jest to trochę szersze skrzyżowanie, bo tutaj jest jeszcze jedna taka mało widoczna droga, ale ona jest na mapie. Przynajmniej na tej mapie mojej.

Orientowanie mapy

I w tej chwili to co muszę zrobić żeby zorientować się co tu jest w tej okolicy, ponieważ pojawiłem się tu pierwszy raz, wydrukowałem sobie tylko mapę tej okolicy, to muszę ustawić mapę tak, żeby ona pasowała do terenu. Wiem że przyszedłem z tamtej strony. A według map wygląda jak bym przyszedł gdzieś odwrotnie. Szukam takiego miejsca które by mi pasowało do tego układu dróg i wiem, że wysiadłem przy takim właśnie charakterystycznym łuku i poszedłem drogą do pierwszego dużego skrzyżowania i to skrzyżowanie tutaj widać. I teraz muszę zrobić tak żeby dopasować mapę do terenu kierunkami, czyli ustawiam mapę w taki sposób żeby pasowało. Tu mam taki kąt mniej więcej, czyli przyszedłem stąd. Tu pasuje jedna droga za mną. Tak to wyglądało. To jest w zasadzie takie podstawowe zorientowanie się gdzie gdzie jestem. Dosyć łatwe do ogarnięcia jak faktycznie nie ma wielu dróg i są jakieś charakterystyczne punkty, które nam pomagają zorientować się czy zorientować mapę w terenie i zorientować się gdzie jestem.

Jak używać kompasu

Warto jednak, ponieważ czasami te punkty charakterystyczne są dosyć trudne do namierzenia i żeby ułatwić sobie sprawę, łatwo jest zrobić to za pomocą kompasu. Kładziemy sobie kompas na mapie tak żeby N, czyli oznaczenie północy pokazywało nam górę mapy, bo zawsze na górze mapy mamy północ i obracam tą mapą razem z kompasem tak długo, aż strzałka która wskazuje północ będzie wskazywała mi tą literka N, czyli oznaczenie północy i wyszło to co zrobiłem przed chwilą, bo to jest łatwy teren do orientacji, ale gdybym był trudniejszy to wiem że ten teren wygląda tak. Stojąc np. na wzgórzu i po orientacji mapy za pomocą kompasu jest dużo łatwiej zorientować się gdzie, w którym miejscu możemy być, dopasować kształt drogi którą przeszliśmy, czy którą widzimy, czy nie wiem – widząc jakiejś miejscowości gdzieś niedaleko i mając na mapie dużo łatwiej wtedy jest coś takiego ogarnąć. Kompas naprawdę nie musi być jakiś skomplikowany jeżeli nie chodzimy na przełaj i nie chodzimy na azymut, tylko poruszamy się drogami. Zwykły, najzwyklejszy kompas jest wystarczający tyle tylko żeby wyznaczyć właściwy kierunek i zorientować sobie mapę w terenie.

Mapy do pobrania

Skąd brać mapy. Ponieważ nie na każdy rejon można kupić taką mapę zwykłą turystyczną, więc drukuję sobie mapy i do tego dorobiłem mapnik taki żeby łatwo było te mapy jakoś przenosić żeby się za szybko nie zniszczyły. To są tak zwane sztabówki. Pod filmem LeśnyDziad.pl – jeżeli oglądasz to na YouTubie to przejdź sobie na LesnyDziad.pl. Tam pod filmem jest link do tych map, które można pobrać. Znalazłem też gdzieś kiedyś stronę gdzie można sobie zamówić takie mapy w kolorze, które są dużo czytelniejsze.

Open Street Map

Można sobie na przykład wydrukować na takiej stronie OpenStreetMap.org o ile dobrze pamiętam. Też gdzieś tam pod filmem będzie link. Można sobie wybrany fragment wyeksportować i wydrukować. To jest bardzo fajna mapa. Tutaj widać to zorientować działa tak tu wysiada przy wiatrach doszedłem tu gdzieś do pierwszych skrzyżowań. Chyba tutaj… To jest raczej to skrzyżowanie a nie to chociaż nie, to jest raczej to skrzyżowanie, bo nie ma jednej drogi z tyłu, więc tematy są różne. To jest mapa z 1986 roku i faktycznie to co kiedyś było drogą drugą nie jest, na tej mapie jest zaznaczone, na open street map nie ma tego, ale za to jest dużo innych ścieżek. I dzisiaj chcę sprawdzić czy ten potok tu jest faktycznie, więc tymi ścieżkami będę próbował się tam dostać i będę sprawdzał czy one faktycznie są. Pójdę chyba tędy.

Dlaczego nie google maps?

Porównaniem ten teren, w którym teraz jestem z Mapami Google to mapy Google widzą tylko te główne drogi i też nie wszystkie. Widać oczywiście drogę asfaltową, ale te drogi, te dojazdy pożarowe już są czasami widoczne, czasami nie i to bardzo słabo działa właśnie w terenie. Z Mapami Google można się oszukać. Jeżeli patrzy się na mapy satelitarne, to ponieważ te drogi w lesie są wąskie, zwyczajnie ich nie widać. Zasłaniają drzewa z góry, więc najsłabszym rozwiązaniem wydają mi się mapy Google. Więc lepiej korzystać z Open Street.

Jaka mapa lepsza?

Myślę że to rozwiązanie jest bardzo fajne takie właśnie dla początkujących, bo jest łatwo się zorientować gdzie co i jak działa. Wszystkie linie są bardzo wyraźne. To rozwiązanie już jest takie trochę bardziej zaawansowane, ale warto nauczyć się korzystać z takiej mapy. Najlepiej nauczyć się korzystać z takiej mapy po prostu z nią chodząc i porównując sobie to co widzisz do tego co znajdujesz na mapie. I tutaj jest rzeźba terenu, jest wszystko bardzo polecam takie mapki. Linki pod filmem. Życzę miłego wędrowania i to wszystko. Zza kamery dla Leśnego Dziada opowiadał Łazik Gawędziarz. Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.