Narzędzia do bushcraftu – nóż, siekiera i składana piła

Narzędzia do bushcraftu: nóż, piła i siekiera

Każdy początkujący miłośnik bushcrafrowania na samym początku mierzy się z tematem:  narzędzia do bushcraftu. Takie podstawowe narzędzia to nóż, siekiera i składana piła, które mogą spowodować spore uszczuplenie naszego portfela. Ale czy to jest konieczne? Myślę, że nie i dlatego nie zwlekałem z nagraniem filmu właśnie na ten temat. Jak moim zdaniem trzeba podejść do tematu zakupu tych narzędzi? O tym w poniższym filmie.

Transkrypcja:

Cześć! W tym filmie postaram się odpowiedzieć na chyba najczęściej zadawane pytania przez początkujące osoby, które chcą spędzać dużo wolnego czasu w lesie zajmując się czymś, co jest fajnie nazywane bushcraftem. Takie trzy podstawowe narzędzia do bushcraftu, o które zawsze pytają takiej osoby, to jest siekiera, składana #piła i oczywiście jakiś nóż. No i oczywiście te pytania dotyczą tego jaką siekierę i jaką piłę, jaki nóż, bo wiadomo, że to są takie podstawowe narzędzia które faktycznie przydają się przy pracach przeróżnych obozowych. Ja do tego dokładam jeszcze taką łopatkę ogrodniczą. Można kupić ją za dosłownie niecałe 4 złote w różnych marketach. Jest bardzo fajna do okopywania ogniska i innych takich rzeczy nie trzeba mieć saperki. Bardzo często taka łopatka w zupełności wystarczy, więc ja bym to dołożył do takiego zestawu obowiązkowego.

Jakie rzeczy kupować?

Jakie rzeczy kupować? Co wybierać? Bo zawsze pada takie pytanie jaka siekiera jaki nóż. Na początek najlepiej kupić rzeczy najtańsze. Przeważnie z tych najtańszych rzeczy, jeżeli chodzi o noże, to że można kupić More. #Mora robi bardzo fajne noże i bardzo tanie. Ja kupiłem najtańszą More tylko taką która ma gumowaną rękojeść, to dla mnie dosyć istotne. Druga rzecz którą się kierowałem to #stal węglowa w ostrzu żeby to zawsze dobrze się ostrzyło. I zdecydowanie kierowałem się tu ceną. Podobnie z piłą można kupić słynne piły w Lidlu. Tylko że one są sezonowo w sklepie, więc raz są raz ich nie ma. Taką za 20 złotych można kupić w jakimś markecie budowlanym. I to jest #siekiera która też z marketu budowlanego za 20 parę złotych. Jedyne co zrobiłem to zdałem lakier po prostu papierem ścierwem i skróciła trzonek żeby była mniejsza. Oczywiście trzeba ją też naostrzyć.

Rozwiązanie dla Ciebie

Mając taki zestaw najtańszy, trzeba po prostu pochodzić trochę do lasu i zobaczyć co będzie Ci się przydawało tak naprawdę. Jaki będzie Twój styl działania, Twojej aktywności w lesie, ponieważ każdy działa trochę inaczej, więc nie ma co się nastawiać na to, że ktoś ci powie „kup taki” i to będzie dla ciebie najlepsze rozwiązanie. To na pewno nie będzie najlepsze rozwiązanie, to będzie najlepsze rozwiązanie dla kogoś, więc szukaj rozwiązania swojego.

Stal węglowa czy nierdzewna?

Bardzo szybko okazało się że mój #nóż na przykład przez to że ma ostrze ze stali węglowej średnio nadaje się do gotowania, czy w ogóle jakiegoś cięcia warzyw czy czegoś takiego. A robię to dosyć często.

Gdzieś gdzieś włócząc się i raz np. zamierzałem żurek kubku tym nożem. Następnego dnia wyciągam i okazuje się że jest cały czarny. Jakieś takie plamy. Musiałem go czyścić, bo tak reaguje stal węglowa o czym wcześniej nie wiedziałem. Teraz już wiem. I jeżeli biorę cały ten zestaw, bo nie zawsze go biorę, ale jeżeli jadę np. na rowerze czy mam niedużo do przejścia mogę sobie pozwolić na zabranie tych wszystkich narzędzi, to po prostu biorę, bo każde z nich służy do czegoś innego i ich używa. Nóż uzupełniłem sobie o drugi nóż, taki zwykły nóż z jakiegoś marketu za 7 złotych, którego używa się do cięcia warzyw do jakichś innych rzeczy. Jest lekki jeżeli biorę taki właśnie duży zestaw nie muszę liczyć się z wagą to mogę mieć dwa noże.

Mora jest świetna do strugania, do pracy z drewnem, czy do jakichś takich prac obozowych, przyciąć sznurek czy coś takiego. Fajnie mieć taki nóż pod ręką. A ten uzupełnia jakby tą część kuchenną.

Najczęściej używane narzędzia do bushcraftu

Piły używam raz na jakiś czas ale używam i na tyle co używam ta piła jest dla mnie wystarczająca. Nie ma sensu żebym inwestował dużo więcej w jakąś dużo lepszą piłkę W moim wypadku. Najczęściej okazuje się, że używam siekiery. I ta siekiera, ponieważ wiedziałem że będę używał dużo, stwierdziłem, że chce coś trochę lżejszego i może trochę lepszego i dlatego zainwestowałem w trochę lepszą siekierę. Nie jest to może najlepsza siekiera na świecie, ale ta jest dla mnie jest bardzo dobra jest przede wszystkim malutka, co mi odpowiada, można ją bardzo dobrze naostrzyć i świetnie się tym pracuje. W zasadzie większość takich rzeczy jakichś obozowych robię siekierą.

Narzędzia do bushcraftu i ich ciężar

Rzadko sięgam tak naprawdę po nóż. I dlatego właśnie zdecydowałem się wymienić siekierę na lepszą. Nóż cały czas jest dla mnie wystarczający. Tak samo piła. A wyszedłem z takiego zestawu najtańszego. I to jest taki zestaw. Który zabieram ze sobą właśnie wtedy kiedy nie liczę się z wagą bagażu. A jeżeli chcę iść sobie na lekko, to to wszystko zamieniamy na jeden nóż.

Jeżeli zdobędziesz tych umiejętności, to okazuje się, że wystarczy tak naprawdę zabrać jeden nóż i wszystko co chcesz zrobić w lesie czy gdzieś na jakiejś wycieczce za pomocą jednego noża da się zrobić. Trzeba trochę kombinować. Ja wybrałem akurat #Opinel 12, ponieważ dobrze jeżeli ten już jest spory. Wziąłem go ze stali nierdzewnej żebym mógł właśnie ciąć też warzywa i inne takie rzeczy i nie martwić się, że zaraz mnie czymś tam zajdzie ostrze. I działa to bardzo fajnie. Więc nie słuchaj porad innych, decyduj samodzielnie. Dobierz #sprzęt po prostu do siebie. I to tyle!

Zza kamery dla Leśnego Dziada opowiadał Łazik Gawędziarz. Cześć!

2 Comments on “Narzędzia do bushcraftu – nóż, siekiera i składana piła

  1. Bardzo rozsądne podejście do tematu zwłaszcza dla tych „początkujących”, nie chodzi bowiem tu o gromadzenie coraz to nowych wybajeżonych gadzetów rodem z NASA i kosmicznych technologii by cieszyć się swoją pasją i kontaktem z naturą. Niestety przeglądając wszelkie fora poświęcone szeroko pojętemu bushcraftowi oraz survivalowi w 9 na 10 przypadkach mamy do czynienia z gadzeciarstwem by dodać sobie punktów do lansu i zabiegami marketingowymi określonych marek i produktów by nasycić rynek konsumentem, a niestety coraz mnie wiedzy merytorycznej. No ale taki już jest ten ” signum temporis ” naszych plastikowych czasów.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.