Najwygodniejszy hamak

Najlepszy hamak - Łóżko Łazika

Bushcraft bez hamaka, to nie bushcraft! 😉 To oczywiście nie jest prawda, bo jest wielu zwolenników spania na ziemi, ale dla mnie hamak jest jednak bardzo ważnym elementem wyposażenia. Jaki jest najlepszy hamak do bushcraftu? Sprawdziłem dwa różne hamaki i oba były tak samo dobre. Praktycznie niczym się specjalnie nie różniły, mimo że były wykonane z zupełnie innych materiałów. I mimo, że były dobre, to jednak czegoś mi w nich brakowało i postanowiłem trzeci hamak uszyć samodzielnie. Powstało coś o całkiem innej konstrukcji, którą nazwałem Łóżkiem Łazika 🙂 I teraz dopiero jestem z hamakowania całkowicie zadowolony 🙂 Zobacz film o tym jak wygląda ten „wynalazek”.

Transkrypcja

Cześć! W tym odcinku pokażę Ci mój hamak. To jest ciąg dalszy mojego dążenia do dopasowania sprzętu jak najbardziej do siebie. Zwykłe takie klasyczne hamaki nie pasują mi z tego względu, że leżąc lubię rozglądać się dookoła a taki normalny hamak przeważnie zamyka się trochę nad osobą leżącą w środku i to mi nie bardzo odpowiada. Dlatego zrobiłem trochę innych hamak.

Najlepszy hamak, czyli DIY

Ten hamak jest z dużo węższego kawałka materiału ok. 60 centymetrów. Jest to wystarczająco szeroko żeby położyć karimatę w środku. Z karimatą chcę zrobić jeszcze jedną modyfikację tego hamaka. Zrobiłem sobie do niego moskitierę. Takie rozwiązanie wymaga jakiejś poprzeczki związanej, która rozpiera te linki żeby ten #materiał układał się. Dzięki temu ten hamak przypomina trochę #łóżko polowe. Zresztą wzorowałem się na takiej harcerskiej kanadyjce. Takie łóżka zawsze mi pasowały. I to działa trochę podobnie. Wiązany praktycznie klasyczny hamak z tą tylko różnicą że tu są linki nie materiał, więc ten materiał trochę mniejszy jest wzmacniany. Sprawdziłem ten hamak, 160 kilogramów wytrzymuje, więc jestem spokojny, wiem że to się po prostu nie zarwie.

Moskitiera i mocowanie

Do tego #moskitiera spinana od spodu. Trochę musiałem kombinować żeby to działało. Te #kijki muszą być dosyć mocne. Jak idę gdzieś pieszo z kijkami trekingowymi, to przywiązuję w tym miejscu swoje kijki treningowe i wytrzymują to bez problemu. W lesie, po prostu znajduję sobie dwa dosyć mocne patyki. Wiązania zrobione są tak żeby były uniwersalne i pasowały w zasadzie do każdego podłużnego przedmiotu, więc można tam przeglądać praktycznie wszystko.

Praktyczność tego rozwiązania

Zapraszam do środka. Jesteśmy w środku. Moskitierę zrobiłem na taśmie dodatkowej, to może być też linka. Stwierdziłem, że taśma będzie dobra, bo jest łatwo przyszyć ją do materiału. Co prawda jest przyszyta tylko na końcach żeby to wszystko tu było ruchome. Przywiązałem sobie dodatkowe jakieś sznurki żeby sobie powiesić czy lampkę czy powerbank czy z drugiej strony można podwiesić buty, jeżeli nie chcę ich zostawiać na zewnątrz. Na końcu są powiązane patyki, które po prostu rozszerzają tę moskitierę, żeby nie zamykała się na mnie. To bardzo fajna rzecz. Takie rozwiązanie daje mi tą wyższość nad zwykłym hamakiem, że mogę spokojnie rozglądać się na jedną i na drugą stronę. Nic się nade mną nie zamyka.

Obserwacja zwierząt i okolicy

Mogę łatwo przekręcić się na bok i po prostu patrzeć co się dzieje w lesie. Obserwować zwierzątka. W razie czego jeżeli jakieś zwierzę gdzieś się pojawi mogę mieć tutaj na tych wszystkich pętelkach powieszony jakiś aparat. Wystarczy podnieść moskitierę, która jest na gumce i mogę fotografować czy filmować. To chyba tyle. Konstrukcja wygląda tak jakby miała szansę być wywrotną, że niby jakiś ruch i coś się stanie, ale jest to bardzo stabilna konstrukcja i działa bardzo fajnie. Zdecydowanie moje wcześniejsze hamaki w tej chwili przestają działać, Zabieramy je czasami jak biorę kogoś ze sobą, albo jedzie ze mną Dorota na przykład, to wtedy bierzemy jeszcze któryś z naszych normalnych hamaków. A ja zdecydowanie przesiadłem się na ten mój dziwny hamak, który nazwałem Łóżkiem Łazika i działa to fantastycznie. I to tyle. Zza kamery dla Leśnego Dziada mówił Łazik Gawędziarz. Cześć.

5 Comments on “Najwygodniejszy hamak

    • Ten hamak zrobiłem od podstaw sam. Nie przerabiałem innego. A z podczepianiem moskitiery, a w zasadzie tylko jej rozpychaniem, problem jest tylko jak nie używam tarpa. I jeszcze rozkminiam jak to uprościć. Kije od hamaka są na nisko. A jak jest tarp, to rozciągam moskitierę do linek od tarpa i jest zarąbiście 🙂 Normalnie jak na jakimś łożu z baldachimem o zasłonami 😉

  1. Witam,
    Podoba mi się ta konstrukcja. Filmik ukazał się prawie dwa lata temu. Czy w tym czasie wyszły jakieś minusy? Czy nie spadłeś z niego? Szczególnie chciałbym zapytać z jakiego materiału uszyłeś? Czy kupiłeś materiał w normalnym sklepie z materiałami (to chyba pasmanteria się nazywa;)?

    • Cześć 🙂 Konstrukcja sprawdza się bardzo dobrze i spadłem z nią tylko raz, jak testowałem cienkie taśmy do mocowania i nie wytrzymały obciążenia. Łóżko jest stabilne i spokojnie można spać w nim całą noc przekręcając się swobodnie z boku na bok🙂 Po testach uszyłem wersję finalną z ripstopu z kieszenią na karimatę. Materiał kupiłem na allegro. Ważne jest jednak sztywne i mocne mocowanie żeby utrzymać łóżko w mniej wygiętej pozycji niż tradycyjny hamak. Ostatnio poleżałem dla odmiany w zwykłym hamaku i moim zdaniem łóżko łazika jest o wiele wygodniejsze, zwłaszcza jak planuje się spędzić w nim całą noc🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.