Kuchenka turystyczna na drewno – DIY

kuchenka turystyczna

Kuchenka turystyczna to ważny element wyposażenia każdego miłośnika przygód terenowych. Kuchenki są różne, ale bezsprzecznie najtańszą w u użytkowaniu opcją jest kuchenka turystyczna na drewno. Zobacz w filmie jedno z takich rozwiązań.

Zobacz kuchenkę w działaniu w niektórych filmach z serii o gotowaniu.

Transkrypcja

Kuchenka turystyczna na drewno

Cześć! Dzisiaj odpowiedź na jedno z pytań z YouTube’a. Padło pytanie czy opowiem o tej mojej kuchence dziwnej, jak ją zrobić. To jest chyba najłatwiejsza kuchenka do zrobienia tak naprawdę. To jest czwarta moja taka konstrukcja robiona własnoręcznie i zdecydowanie najlepsza, najlepiej działająca.

DIY, czyli zrób to sam

To jest trójnik taki do instalacji kominkowej, więc jest odporny na wysoką temperaturę. Coś takiego kosztuje około dwudziestu pięciu złotych i to jest praktycznie cała ta główna konstrukcja tej kuchenki, więc nie trzeba się bawić w żadne spawanie. To tak wygląda przy kupnie. Jedyne co tutaj zrobiłem to po pierwsze ponawiercałem u góry otwory, ponieważ to ma działać trochę jak piec rakietowy. Więc tutaj gdzieś musi być ujście, żeby to się napędzało. Ten otwór był za duży więc… Czy to będzie widać. W środku jest po prostu przecięta puszka.

Jak piec rakietowy

Ograniczyłem ten wylot tak, że tylko jedna trzecia mniej więcej u dołu jest… Tak widać… Tutaj nie ma pełnego otworu, po prostu na kawałki drutu stalowego przywiązałem sobie tutaj rozciętą puszkę, tak żeby zasłonić kawałek tego wlotu. Kolejna rzecz do tego to dwie blaszki aluminiowe nacięte tak, że daje się z nich zrobić taki krzyżak. Tu mam również nacięcia i działa to bardzo fajnie.

Poprawka kuchenki

Miałem te blaszki początkowo węższe, ale okazało się że ten jeden rządek otworów tutaj był za słaby i w momencie kiedy stawiałem coś na górze a ogień nie był bardzo mocny, nawet bardzo mocny przyduszał się tworzył się bardzo dużo dymu wtedy. W tej chwili działa to dużo lepiej ponieważ jest większy większe są te otwory wylotowe.

Stabilność

Można było pomyśleć że warto by było uciąć tą dolną część żeby tego nie było, to jednak bardzo fajnie wbija się w ziemię. Można sobie to wkręcić tak, że tą część całą mamy wbitą w ziemie, co sprawia że kuchenka jest bardzo stabilna. Można spokojnie stawiać na tym większe, cięższe rzeczy i to świetnie się trzyma.

Wady

Wadą tej kuchennej jest to, że nie jest najlżejsza, nie jest jakaś super ciężka, ale trochę jednak waży i niestety jest składana. Więc trzeba się liczyć z tym że zajmie nam to trochę miejsca. Można wykorzystać wnętrze, coś tam włożyć, ja tam często mamy taki zestaw z kawą, herbatą, cukrem i innymi takimi rzeczami w takim okrągłym pudełku i wkładam to po prostu w środek dzięki czemu jakoś wykorzystuje jeszcze tą przestrzeń w środku.

Praktyczność

Do noszenia tego w plecaku jest to słabe, bo zajmuje sporo miejsca. Chociaż ostatnio jak z plecakiem poszedłem w teren, to jednak ją zabrałem, ponieważ sprawuje się na tyle dobrze, że wolałem ją mieć. Przywiązałem ją po prostu na zewnątrz do plecaka żeby nie zajmowała miejsca w środku. I chyba tyle. Bardzo dobre rozwiązanie jeżeli np. jedzie się samochodem żeby mieć ją w samochodzie, czy w sakwie rowerowej, w plecaku trochę na upartego, ale też działa. I ten mechanizm z tego pieca rakietowego, że to całe ciepło jest zasysane tędy i wyrzucane do góry, działa tutaj doskonale bym powiedział. łatwe do zrobienia.

Gdzie kupić?

Takie trójniki można kupić w każdym hipermarkecie budowlanym. Kilka dziur, kawałek drutu, puszka i dwie jakieś blaszki, które będą nam trzymały dobrze naczynia. I to tyle. Zza kamery dla Leśnego dziada opowiadał Łazik Gawędziarz. Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.