Jego Kultowość Opinel – doskonały turystyczny nóż Opinel

Oppinel - nóż turystyczny

Nóż Opinel to jeden z bardziej znanych noży turystycznych. Te składane noże się już dawno miana noży kultowych. Czy faktycznie Opinel jest aż tak dobry? Dlaczego ludzie lobią te noże? Postanowiłem to sprawdzić i… O tym w filmie.

 

Transkrypcja:

Nóż Opinel

Cześć. Jakiś czas temu postanowiłem sprawdzić na czym polega kultowość noży Opinela. Kupiłem sobie Opinela dwunastkę, ponieważ myślałem o odchudzaniu mojego sprzętu. W którymś filmie pokazywałem, przy okazji omawiania narzędzi do bushcraftu, że moje umiejętności już są na tyle dopracowane, że mogę spokojnie zastąpić piłę, siekierę i nóż, samym nożem po prostu i chciałem właśnie mieć jakiś nóż który będzie lekki składany i duży zarazem, bo przydaje się jednak czasami spore ostrze. I dlatego postanowiłem kupić właśnie Opinela 12.

Własny nóż

Trochę popracowałem nad tym swoim nożem, ponieważ też chciałem mieć jakiś taki nóż, który będzie taki bardziej mój. I myślę, że wielu facetów w ten sposób myśli o nożach i dlatego często myśli się o tym żeby kupić jakiś nóż customowy robiony przez jakiegoś fajnego nożaroba. Takie noże jednak są bardzo drogie, a Opinel to jest nóż, który jest zaskakująco tani jak na swoją jakość.

Jakość

Myślę, że dwie rzeczy wpływają na to, że te noże są doceniane przez użytkowników. Po pierwsze, to bardzo dobra stal ostrza. Widziałem gdzieś filmiki gdzie ludzie kupowali noże, te duże, przeważnie właśnie dwunastki, po to żeby przerobić ostrze na jakieś swoje. Wykorzystują to ostrze, zmieniają tylko kształt i mają wtedy już świetne ostrze do swojego jakiegoś noża. No i oczywiście jest cała masa jakichś opcji przerabiania rękojeści.

Modyfikacje

Ja swój nóż też przerobiłem trochę, ale nie za bardzo. Stwierdziłem, że nie będę przeklinał. Chcę zrobić tylko tak żeby był praktyczniejszy. Pierwsza rzecz, którą zrobiłem, ponieważ te noże, zwłaszcza nowe, ten jeszcze nie jest jeszcze aż tak stary żeby mógł stwierdzić co się dzieje ze starymi Opinelami, ale dosyć ciężko się otwierają i problematyczne było złapanie tego noża i otwarcie go. Myślę, że to mogłoby być jeszcze bardziej kłopotliwe w momencie kiedy jesteśmy zmęczeni, gdzieś po jakiejś długiej wędrówce siadamy chcemy utworzyć lub zrobić sobie jakąś kanapkę i męczy się jakby ten nóż otworzyć. Rozwiązanie jest bardzo proste. Rękojeść jest z drewna. Pilnikiem wystarczy zrobić wgłębienie. Tu w tym miejscu gdzie jest to wyżłobienie w nożu, takie na paznokieć teoretycznie. Wystarczy to podpiłować trochę i bardzo fajnie to już w tej chwili działa. Nie ma żadnego problemu.

Linka

Druga przydatna rzecz, przynajmniej moim zdaniem, przewiercenie po prostu rękojeści. Można to zrobić zupełnie bezproblemowo i przywiązanie do jakiejś linki. Ja sobie zrobiłem coś na kształt bransoletki. Nie jest to po to żeby zakładać na nadgarstek i tak nosić, bo to jest trochę bez sensu. Może są jakieś sytuacje gdzie to by się przydało. Bardziej chodzi o założenie w ten sposób i ograniczenie ruchu dłoni do przodu. W tej chwili nie martwię się o to, że ręka gdzieś tam się ześliźnie i trafi na ostrze. Więc to jest taka kolejna przydatna rzecz.

Kosmetyka

No i rzecz już taka kosmetyczna tak naprawdę przetargiem całość papierem ściennym, opaliłem to z takim palnikiem, żeby wyglądało na takie podpalane, stare, trochę brzydkie i zakonserwowałem całość olejem lnianym. Trochę podpiłowałem jeszcze tu krawędzie, bo przeważnie są one takie trochę kanciaste, więc zrobiłem go takiego bardziej zaokrąglonego i przyjemnego. Niektórzy wprowadzają jeszcze jedną zmianę, poza tymi kosmetycznymi i innymi bajerami. Podpiłowują trochę miejsce mocowania noża tak żeby ten nóż otwierał się jednym machnięciem. Ja nie wiem czy to jest dobry pomysł robienie czegoś takiego, mi nie zależy na tym żeby ten nóż otwierał się łatwo.

Sztywna konstrukcja

Mogę sobie pozwolić na to, że jeżeli ten nóż ciężko chodzi jest go ciężko np. za jednym razem dociągnąć do końca, żeby zrobić to na dwa razy w taki sposób bezpieczny, żeby się jakoś nie nie pozacinać, ale przede wszystkim dla mnie jest ważne to żeby ten nóż był sztywny. Tutaj po zablokowaniu to jest naprawdę sztywna konstrukcja. I bardzo fajnie takim nożem można sobie popracować na różne sposoby.

Stal węglowa i nierdzewna

Opinele są w wersji albo ze stali węglowej albo z nierdzewnej. Stal węglowa teoretycznie jest lepsza jeżeli chodzi o ostrzenie. Ja jednak wybrałem nierdzewkę, ponieważ dużo działam kuchennie. Lubię sobie zawsze pociąć jakiegoś pomidora czy coś w tym stylu węglowa jest narażona na to, że będzie się robił na niej jakiś taki ciemny nalot. Niektórzy to wykorzystują właśnie żeby zrobić sobie nóż taki fajnie wyglądający.

Praktyczność

Dla mnie to ma być nóż praktyczny, po prostu praktyczny. A i tak jest wystarczająco ostry ten nóż. I to co jest bardzo fajne w tym nożu, ten nóż jest bardzo tani. Można sobie spokojnie pozwolić na jakieś eksperymentowanie z nim bez jakiegoś strachu że coś popsujemy. Zwłaszcza, że przeważnie robi się tutaj tylko coś z rękojeścią. Nawet jeżeli się popsuje, to po pierwsze można sobie przy niewielkich zdolnościach manualnych zrobić taką rękojeść samemu, wykorzystać tylko ostrze i ten mechanizm blokujący, albo po prostu kupić kolejnego Opinela, ponieważ jest to naprawdę tani nóż.

Gdzie kupić?

Nóż jest dostępny również w sklepie Leśnego Dziada, więc można wejść na sklep.lesny.dziad.pl I tam poszukać Opinela. Bardzo polecam. Jestem mega zadowolony z tego nożyka. I to tyle. Zza kamery dla Leśnego Dziada opowiadał Łazik Gawędziarz. Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.