Jak wieszać hamak?

Jak wieszać hamak?

Kolejny film dla początkujących, czyli jak wieszać hamak. Są pewne rzeczy w biwakowaniu, które najlepiej uprościć i usprawnić do granic możliwości. Moim zdaniem to ważne, bo może się zdarzyć, że dotrzesz do miejsca obozowania późno i czując duże zmęczenie. Wtedy proste i wyćwiczone sposoby działania, przydają się bardzo. Jedną z takich czynności jest wieszanie hamaka. I o tym właśnie jest kilka słów w tym filmie.

Transkrypcja:

Cześć! Tym razem opowiem Ci o wiązaniu hamaków. Można wiązać na różne sposoby. Takie podstawowe hamaki jak się kupuje na przykład taką Quechua, czyli taki popularny i bardzo tani hamak z Decathlon, jest on wyposażony jak większość takich tańszych, po prostu tylko i wyłącznie w linkę. A pierwsza rzecz którą proponowałbym ci zmienić to wyposażyć się w taśmę. Taka taśma, można ją kupić w pasmanterii, to jest taśma parciana czasami zwana taśmą nośną. Jak pójdziesz do pasmanterii na pewno taką dostaniesz, ona jest na tyle mocna, że spokojnie utrzyma… cieńszą niż tą sprowadzają do 160 kilogramów z moim hamakiem i nie było problemu żadnego, nic nie opuściło. Czasami te taśmy są bardziej elastyczne, czasami mniej, więc zdarza się, że się trochę naciągają, więc ja robię je zabijać tak żeby wiązanie, to zapięcie było jak najbliżej drzewa wtedy jest mniejsza szansa, że ta taśma będzie się rozciągała.

Jak  wieszać hamak?

I to jest właśnie taka pierwsza rzecz, którą wymieniam. Nie wiąże linki oryginalnej do drzewa tylko wiąże taśmy. Z dwóch powodów. Pierwszy powód: Niektóre drzewa bardzo łatwo uszkodzić zwyczajnie taka linką. Ta linka może się wrzynać w korę. No i jest to jakiś uszczerbek dla drzewa więc po co to robić. Po drugie taśma trzyma się drzewa dużo lepiej niż linka przez swoją płaszczyznę, którą przylega do kory i trzyma się to bardzo fajnie. Oczywiście warto mieć do tego jakiś karabinek, taki czy mniejszy, który pokażę za chwilę przy innym rozwiązaniu.

Najtańszy hamak

To już jak wspomniałem jest hamak taki najtańszy z Decathlon. Jest to bardzo fajny hamak z przewiewnego materiału, więc na lato jest idealny. Jest bardzo lekki. To jest duża zaleta, ale jest wyposażona tylko w taką grubą linkę, która po prostu wychodzi z jednej z drugiej strony i ta linka jest tam długa taka żeby właśnie wiązać do drzewa. I dla mnie to jest kompletnie bez sensu i pierwsza modyfikacja, którą zrobiłem to skróciłem tę linkę, zostawiłem sobie tylko taką pętlę, która związuje mi ten hamak. Ta linka jest okrągła i dosyć gruba, więc nie wpływa to… Nie przedziera mi to w żaden sposób tego materiału, więc jest to wytrzymałe a tutaj wiąże już linkę. I tutaj też są różne rozwiązania.

Dyneema

To rozwiązanie, ta żółta dziwna Linka, to jest tak zwana dyneema. To jest bardzo fajna linka i robi się, nie pamiętam jak to się nazywa, whoopi sling, czy coś takiego. Chodzi o to, że to jest linka taka bez rdzenia w środku jest pusta i można zrobić tak, że przewlekła się tą linkę w środku. Myślę że znajdziesz masę tutoriali (zoboacz ten film) jak coś takiego zrobić, Ja nie będę zamawiał specjalnie tych linek żeby zrobić taki film. Myślę że to byłoby bez sensu powielać te same pomysły które już można znaleźć bezproblemowo w internecie.

Whoopi Sling

Można to sobie samemu wykombinować jak zrobić. Zwyczajnie to jest linka, która idzie w jedną stronę zawija się i wracając linka wchodzi w jedną linkę na odcinku około 20 centymetrów, wychodzi i w tym miejscu mamy bardzo fajną płynną regulację. W momencie kiedy obciążony tą linkę się wszystko zaciska, więc miałem bez żadnych wiązań bez żadnych kombinacji, fajne wiązanie. Ja się trochę oszukałem, bo myślałem że każda dyneema tak działa. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby to była dyneema bez rdzenia i dopiero wtedy da się to tak zrobić. Ja kupiłem taką dynemę, która się okazała później że ma rdzeń i nie przejmowałem się tym. Rozwiązałem inny hamak w inny sposób i za chwilę pokażę Ci jak.

Wiązanie hamaka

Jeżeli nie masz takiej linki bez rdzenia może być zwykła linka. To też jest dyneema. Też jest bardzo mocna. Jest jeszcze mocniejsza niż tamta. Tamta zdaje się ma być 350 kilogramów, ta ma 450. I ta ma rdzeń, więc nie da się zrobić tego fajnego połączenia. Trzeba wiązać. Wiąże się w dosyć łatwy sposób. Wszystko staramy się wiązać tak żeby jednym pociągnięciem dało się to rozwiązać. Mam też inny karabinek w tej chwili założony. Tamten był wspinaczkowy, ten jest żeglarski. Ten jest stalowy. Teoretycznie stal jest cięższa, ale ten karabinek jest mniejszy, więc w sumie i tak wychodzi na to samo a wytrzymałość tego karabinka jest wystarczająca do hamaka. On też działa w tym moim zestawieniu o takim testowanym do 160 kilogramów. Więc spokojnie to działa.

Zbliżenie

Mam nadzieję, że będzie widać, linka wchodzi od dołu, wychodzi górą. Przekładam pod spodem, łapię tu od góry i takie zawiązanie powinno wytrzymać. Zdarza się jednak że jeżeli jest śliski karabinek, niektóre linki trochę średnio łapią. Łapią po jakimś czasie, ten węzeł zaczyna działać. Działa na tyle mocno, że można spokojnie zaufać i spać w ten sposób. Ale bardzo często jest tak, że trochę węzeł zaciskając się obniża hamak. W takich tradycyjnych hamakach kilka centymetrów nie ma znaczenia,

Czy to ma znaczenie?

U mnie to czasami ma znaczenie, ponieważ dosyć mocno ten dziwny hamak, który pokazywałem filmie, dosyć mocno go napinam, więc wolę jeżeli tej bezwładności tutaj przy zaciąganiu supła… węzła przepraszam, nie ma. Więc robię to trochę inaczej. No i ten węzeł działa w taki sposób, że wystarczy pociągnąć za linkę i rozwiązuje się. Czyli jeszcze raz to wchodzi od dołu, wychodzi górą, przekładam pod spodem, górą, wyciągam środkiem i to już trzyma bardzo dobrze. I jednym pociągnięciem rozwiązuję. Można rozwiązać trochę inaczej sprawę wiązania.

Dodatkowy trik

Jeżeli tu by się okazało, że jest spora bezwładność i gdzieś ta linka jakoś ślizgać się tym karabinków i jest ciężko wycelować dokładnym zawiązaniem, ja robię to w taki sposób. W tej wersji mam dwie linki która przechodzi w tą jedną linkę, po prostu na trzech takich oczach. W normalnym hamaku po prostu tutaj byłaby pętla z linką i można sobie przełożyć tą linkę gdzieś właśnie przez oczko. Czy tutaj ja przekładam przez te dwa oczka. Taka linka, linka pracująca na lince zawiązuje się dużo lepiej i zawiązujemy ją w dokładnie taki sam sposób. Ten sam węzeł. Też mogę się spokojnie wieszać, to nie puści. I zauważyłem, że jeżeli wiąże linkę na lince jest mi łatwiej zrobić to rozwiązanie za pomocą pociągnięcia linki,

Dodatkowy problem

Przy karabinku zawsze mi się zaciska to bardzo mocno i czasami jak się linka skręca, to jest ciężko tę końcówkę wyrwać z tego węzła. Tak tutaj działa to dużo łatwiej. Czyli zawiązuję tak samo. Takie węzły warto sobie poćwiczyć w domu. Nie trzeba znać ich dużo, wystarczą dwa na krzyż. Tu już się zablokowało, jest ok. Mogę to łatwo rozwiązać i fajnie to działa. Więc jeżeli potrzebujesz zrobić coś, powiesić hamak w jakiś sposób, taki bardzo napięty, to takie wiązanie, jakby zawinięcie się tylko na karabinku i wiązanie na linkach działa trochę lepiej.

Jeszcze jedna wskazówka

I ostatnia rzecz związana z wiązaniem hamaków, z takich rzeczy które pomagają, ułatwiają sprawę wieszania hamaka, to znalezienie właściwej odległości między drzewami. W zależności od tego jakie mamy preferencje, jakie mamy linki, w jaki sposób wiążemy hamak, jest to przeważnie podobna odległość, więc żeby było łatwiej, żeby nie sprawdzać, że nagle zabrakło nam linki od jednego drzewa do drugiego, najłatwiej jest zmierzyć sobie ile kroków od jednego do drugiego drzewa musi być żeby taka konstrukcja zadziałała. I to tyle! Zza kamery dla Leśnego Dziada – Łazik Gawędziarz. Trzymaj się! Cześć!

2 Comments on “Jak wieszać hamak?

  1. Cześć!
    W hamaku quechua wyrzuciłem te dwie pętle z grubej linki i w tunel wprowadziłem whoopie slings bezpośrednio. Lepiej niż z tymi pętlami, a i łatwiej wyprać hamak zdejmując whoopie slings.

  2. Z mojej niewielkiej może, ale jednak jakiejś tak praktyki wynika, że najlepiej do mocowania hamaków sprawdzają się liny PPF. Są na tyle cienkie, że łatwo je przeciągnąć przez wszystkie otwory czy uchwyty, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na czynniki zewnętrzne. Niestety linki dołączane w zestawie z gotowymi hamakami są zazwyczaj bardzo niskiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.